Główne zalety i wady malowania proszkowego
W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskało malowanie proszkowe. Dlaczego? Zazwyczaj daje świetne efekty i nie wymaga dużych nakładów pracy, jeśli się wie jak skutecznie malować. Zapraszamy do przeczytania artykułu, gdzie przedstawiamy zalety tego typu malowania, a jednocześnie pochylimy się nad wadami. W ten sposób zainteresowane osoby będą mogły łatwo sprawdzić, czy faktycznie malowanie proszkowe jest idealną metodą dla nich, czy może warto wybrać zupełnie inną.
Jakie są zalety malowania proszkowego?
Zalet tej metody malowania jest bardzo dużo i prawdopodobnie dlatego ma tak wielu miłośników. Bardzo istotne jest to, że farby proszkowe nie zawierają substancji rozpuszczalnikowych, które szkodzą nie tylko człowiekowi, ale też środowisku naturalnemu. Warto docenić też ich wydajność, która na ogół jest o wiele większa niż przy klasycznych emulsjach. Małe opakowanie wystarczy na wiele powierzchni, szczególnie że sprzęty przeznaczone do malowania dodatkowo minimalizują zużycie farby. Dużą zaletą jest możliwość zobaczenia prawdziwie zadowalającego efektu, ponieważ powierzchnia po malowaniu proszkowym jest bardzo gładka. W większości przypadków umiejętne malowanie pozwala na otrzymanie powierzchni bez żadnych deformacji i zacieków, które często są nieuniknione po malowaniu emulsją.
Czy malowanie proszkowe ma wady?
Niestety ta metoda malowania ma nie tylko zalety, ale też wady. Przed właściwym malowaniem konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, a nieumiejętne dostosowanie materiału może skutkować gorszym efektem końcowym. Do malowania niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. W warunkach domowych dodatkowym problemem może być konieczność rozgrzania powierzchni przeznaczonej do malowania, jednak w profesjonalnej pracowni nie będzie to problemem.